Centrum pomocy

  Jak ręcznie zainstalować phpMyAdmin?

  W większości przypadków wystarczy korzystać z phpMyAdmin dostarczanego standardowo w ramach cPanel na hostingu PROSERWER. Czasami jednak może pojawić się potrzeba zainstalowania go ręcznie np. po to aby danemu użytkownikowi / klientowi dać możliwość zarządzania konkretną bazą danych bez podawania danych do logowania do swojego cPanelu. Poniżej opisujemy jak to zrobić.

  Pobranie phpMyAdmina  W celu zainstalowania phpMyAdmina wchodzimy na oficjalną stronę https://www.phpmyadmin.net/downloads/ i szukamy wersji spakowanej programem .zip.

  Uwaga!

  Zwróć uwagę na wymaganą wersję PHP paczki, którą będziesz pobierać. Jeśli chcesz zmienić wersję PHP swojej strony zapoznaj się z naszym innym poradnikiem.


  Rozpakowanie plików na hostingu

  Przy pomocy "cPanel -> Menedżer plików" wgraj do katalogu public_html plik .zip z phpMyAdmin.  Następnie rozpakuj go przyciskiem "Wyodrębnij" ("Extract"). Powinien stworzyć się w tym przypadku podkatalog z wszystkimi plikami phpMyAdmin. Na tym etapie warto zmienić nazwę tego katalogu na np. "pma".

  Logowanie


  Użyj adresu swojej strony z dopisaną nazwą katalogu "pma" np. http://adrestwojejstrony.pl/pma aby się zalogować.


  Do logowania należy użyć loginu i hasła użytkownika bazy danych, którego tworzy się w cPanel -> Bazy danych (a nie głównego loginu i hasła do cPanelu). Taki użytkownik musi mieć nadane wszystkie uprawnienia i być dodany do konkretnej bazy danych.


  W przypadku problemów z działaniem phpMyAdmina upewnij się, że została ustawiona dla niego odpowiednia wersja PHP - można ją również zmienić tylko dla katalogu "pma" bez wpływania na stronę główną - zmiana wersji php.


  Jeśli masz jakieś inne pytania związane z bazami danych sprawdź dział MySQL w Centrum pomocy.