Centrum pomocy

  Na mojej stronie jest WIRUS - co robić?

  Jeżeli przy wchodzeniu na Twoją stronę antywirus krzyczy, że jest na niej trojan / wirus lub pojawia się strona o tytule w stylu "Strona zgłoszona jako dokonująca ataków" - oznacza to, że na Twoim komputerze znajduje się trojan. Trojan ten potrafi wykradać hasła do FTP (zapisane w klientach FTP np. Total Commander) z komputera ofiary (w tym przypadku Twojego) a następnie loguje się z innego komputera w sieci i edytuje pliki na Twoim koncie WWW. Infekcja zwykle polega na dodaniu do kodu Twojej strony złośliwego kodu w postaci iFrame / JavaScript, który powoduje, że osoba odwiedzająca stronę może nieświadomie ściągnąć tego wirusa.

  Kroki, które należy podjąć:

  1. Przeskanować swój komputer na wirusy/trojany - jeżeli nie znajdziesz żadnego wirusa to masz za słabego antywirusa.
  2. Usunąć zapamiętane hasła w kliencie FTP i nie używać zapamiętywania haseł.
  3. Zmienić hasło do FTP poprzez cPanel -> zmiana hasła (zapisz je sobie na kartce albo w pliku tekstowym)
  4. Usunąć z plików na serwerze złośliwy kod (zwykle jest na początku lub na końcu kodu w plikach typu index.php, index.html - mają zmienioną datę modyfikacji) lub nadpisać pliki na serwerze oryginalnymi (niezainfekowanymi) plikami. W ostateczności można wykonać reinstalację serwera lub przywrócenie go z kopii zapasowej.
  5. Jeżeli po wejściu na adres strony pojawia się komunikat "Strona zgłoszona jako dokonująca ataków!" należy wiedzieć, że jest to komunikat Twojej przeglądarki lub google a nie naszego hostingu. Jedynym sposobem na usunięcie tego komunikatu jest zgłoszenie się do google i za pomocą ich narzędzi poproszenie o ponowne sprawdzenie strony (dopiero wtedy komunikat taki zniknie). W tym celu należy kliknąć na komunikacie przycisk 'dlaczego ta strona została zablokowana?' przeczytanie umieszczonych tam informacji oraz zastosowanie się do instrukcji w części "Dalsze czynności" (między innymi pod tym linkiem: http://support.google.com/webmasters/bin/answer.py?hl=pl&answer=163633).

  Uwaga!

  Wirus ten jest niezależny od hostingu, zatem jeżeli masz również konta w innych firmach - zastosuj te same środki ostrożności.