Centrum pomocy

  Jak włączyć DNSSEC na domenie?

  Czym jest DNSSEC?

  DNSSEC (ang. DNS Security Extensions) – to rozszerzenie systemu DNS mające na celu zwiększenie jego bezpieczeństwa za pomocą kryptografii asymetrycznej oraz podpisów cyfrowych. Stosując DNSSEC na domenie chronimy ją przed atakami typu spoofing czy "man in the middle". Użytkownik odwiedzający taką domenę ma pewność, że informacje, które otrzymał od DNS są autentyczne i nie zostanie przekierowany na np. fałszywą stronę.

  1. Wybór DNSSEC w cPanelu


  Zaloguj się do cPanel na swoim hostingu a następnie przejdź do "Edytora DNS".


  Wyszukaj na liście domenę, dla której chcesz włączyć DNSSEC i kliknij przycisk "DNSSEC".


  Jeżeli nie widzisz przycisku "DNSSEC" oznacza to, że używasz hostingu ze starszej oferty. Przejdź na nowy pakiet poprzez zakładkę "Usługi -> Przejdź na nową ofertę / Zmień pakiet".


  2. Stworzenie kluczy DNSSEC w cPanelu


  Kliknij "Stwórz klucz" aby rozpocząć procedurę generowania nowych kluczy dla DNSSEC.  Wybierz opcję "Dostosuj" aby dodatkowo skonfigurować jak klucze będą generowane.  Zaznacz pola zgodnie z sugestiami poniżej, kliknij "Utwórz". Następnie wykorzystaj dane zaznaczone od A. do D. w kolejnym kroku.  3. Aktywacja DNSSEC na domenie poprzez panel klienta


  Zaloguj się do panelu klienta i przejdź do zakładki "Usługi". Odszukaj swoją domenę i wybierz opcję "Zarządzaj".  Przejdź do zakładki "DNSSEC" i wypełnij pola zgodnie z oznaczeniami od A. do D. Następnie kliknij "Dodaj rekord DNSSEC".  To wszystko! DNSSEC został aktywowany na Twojej domenie i chroni odwiedzających.


  Usuwanie lub zmiana DNSSEC

  Jeżeli w przyszłości będziesz chcieć usunąć DNSSEC to najpierw usuń rekord DNSSEC z panelu klienta, odczekaj do 24h a dopiero potem usuń klucz DNSSEC z cPanel. Inna kolejność może spowodować, że domena przestanie na jakiś czas działać.

  W przypadku zmiany rekordu DNSSEC, dodaj nowy klucz w cPanel, usuń i dodaj nowy w panelu klienta, odczekaj do 24h i dopiero wtedy dezaktywuj lub usuń stary klucz z cPanel. Tutaj również inna kolejność może wpłynąć na działanie domeny.