Centrum pomocy

  Jak usunąć .xaa.pl z linków i Google - gdy mam już podpiętą własną domenę?

  Gdy już zakupisz własną domenę (np. mojadomena.pl) i podepniesz ją pod swój hosting www, prawdopodobnie nie będziesz już potrzebować podstawowego adresu w domenie *.xaa.pl.

  Technicznie adres *.xaa.pl jest potrzebny do funkcjonowania serwera www ale możesz sprawić, że nie będzie używany przez Twoją stronę oraz zniknie z wyników wyszukiwania Google. Poniżej pokazujemy jak to poprawnie zrobić.

  Krok 1 - skonfiguruj stronę pod nową domenę


  Po podpięciu domeny pod stronę upewnij się, że wchodząc na nowy adres pojawia się Twoja strona WWW.
  • Zaloguj się do panelu administracyjnego swojej witryny - czyli miejsca, w którym zarządzasz nią i dodajesz nowe treści oraz zmieniasz ustawienia.
  • Odszukaj zakładkę z ustawieniami, na której będzie wpisany adres Twojej strony internetowej np. http://mojadreshostingu.xaa.pl (czasami taki adres może występować w kilku polach). Zmień go wszędzie na adres http://mojadomena.pl (adres Twojej nowej domeny).
  • Zapisz zmiany - to powinno spowodować, że Twoja strona www zacznie generować wszystkie odnośniki w nowej domenie.

  Niektóre silniki stron same wykrywają używaną domenę i mogą nie mieć w ustawieniach możliwości zmiany adresu. W takich przypadkach można krok 1 pominąć.

  Krok 2 - stwórz przekierowanie


  Upewnij się, że krok 1 został poprawnie wykonany. Inaczej przekierowanie może nie zadziałać.

  W tym kroku stworzysz przekierowanie, które będzie przenosić odwiedzających ze "starego" adresu *.xaa.pl na Twoją nową domenę. Pozwoli to zarówno na to aby Twoi internauci byli kierowani na odpowiedni adres. Poza tym z czasem wyszukiwarki takie jak np. Google "zorientują się", że zmieniłeś adres i przestaną indeksować (pokazywać w wynikach) twojadreshostingu.xaa.pl na rzecz twojejnowejdomeny.pl (może to zająć kilka a nawet kilkanaście dni).

  Przekierowanie najłatwiej wykonać poprzez:

  Moje usługi -> Zarządzaj (na hostingu) -> cPanel -> Przekierowania


  Na formularzu przekierowania ustaw kolejno:
  1. Typ przekierowania na "Trwały (301)" - czyli trwałe przekierowanie, ważne zwłaszcza dla wyszukiwarek.
  2. Adres hostingu (strony internetowej) w *.xaa.pl, który chcesz przekierować.
  3. Adres podpiętej domeny, na który będziesz przenosić - powinna to być http://twojanowadomena.pl.
  4. Opcja "Przekierowanie wieloznaczne" - spowoduje przekierowanie również np. http://adres.xaa.pl/kontakt na odpowiadający mu http://twojanowadomena.pl/kontakt.
  5. Kliknij "Dodaj" aby dodać przekierowanie.


  Po wejściu na adreshostingu.xaa.pl powinieneś zostać przekierowany na Twoją nową domenę.

  W ramach przekierowania cPanel tworzy odpowiednie wpisy w pliku .htaccess w katalogu public_html na Twoim hostingu. Jeżeli posiadasz zaawansowaną wiedzę na temat edycji .htaccess, możesz takie przekierowanie dodać ręcznie do pliku.

  Tego typu przekierowania mają to do siebie, że są zapamiętywane w pamięci podręcznej przeglądarki. Zatem jeżeli w międzyczasie zmienisz sposób przekierowania lub go usuniesz to niekoniecznie od razu zobaczysz efekt na stronie - może to wymagać wyczyszczenia pamięci w przeglądarce.