Centrum pomocy

  Przekroczony limit transferu danych - co to jest i jak temu zapobiec?

  Czym jest transfer danych?


  Każda strona internetowa gdy jest odwiedzana zużywa transfer danych - składa się na to wymiana danych takich jak treść, grafika czy pliki do ściągnięcia pomiędzy odwiedzającym stronę a hostingiem WWW. Aby obsłużyć odpowiednio dużą ilość odwiedzających należy dobrać pakiet do swoich potrzeb i budżetu. Im wyższy pakiet tym większe parametry hostingu w tym limit jego transferu danych a w przypadku niektórych pakietów również brak limitu transferu, który jest najwygodniejszym rozwiązaniem dla klientów posiadających strony o dużej liczbie odwiedzin.

  Jak dobrać pakiet hostingowy do swojej strony?


  Na początku warto wybrać pakiet w oparciu o nasze sugestie co do zastosowań, które podajemy przy każdym pakiecie np. mała strona, duży sklep itp. Kolejnym krokiem jest oczywiście dobranie go tak aby zmieściły się wszystkie Twoje pliki i maile (pojemność serwera) oraz np. bazy danych. Co do transferu warto zacząć od pakietu odpowiadającego sugerowanym przez nas zastosowaniom a w razie potrzeby w dowolnym momencie zmienić go na wyższy. W przypadku limitu transferu danych warto obserwować pole po prawej stronie w cPanelu o nazwie 'Zużyty transfer (miesięczny limit)' - pokazuje ono ile zużyliśmy w danym miesiącu transferu oraz aktualny miesięczny limit naszego pakietu. Jeżeli np. w połowie miesiąca kalendarzowego nasz transfer się wyczerpuje to znak, że limit powinien być przynajmniej dwa razy większy.

  Hosting bez limitu transferu

  Warto zwrócić uwagę na nowe pakiety hostingowe, które posiadają nielimitowany transfer w standardzie. Są one w tej chwili najlepszym wyborem gdyż nie trzeba się już wtedy martwić o zużycie transferu.

  Polecamy w takim przypadku zakup hostingu bez limitu transferu z nowej oferty PROSERWER.

  Warto również sprawdzić ofertę hostingu dla WordPressa oraz hostingu PrestaShop (dla sklepów internetowych).


  Gdzie mogę dokładniej przeanalizować zużycie transferu na swoim serwerze?


  Transfer jest obliczany przez cPanel. Polecamy zatem dwa działy. Jeden to cPanel -> Zużycie transferu - pokazuje on zużycie transferu rozbite na miesiące i dni, dzięki temu możesz zobaczyć kiedy zużyto go najwięcej lub jaka jest tendencja i czy starczy Ci go do końca miesiąca. Drugi dział to cPanel -> Statystyki odwiedzin - jest to miejsce gdzie obejrzysz szczegółowe statystki odwiedzin swojej strony WWW, sprawdzisz tam nie tylko ile osób odwiedzało Twoją stronę ale także jakiego typu pliki ściągano oraz ile każdy z nich zużył transferu w megabajtach lub gigabajtach (kolumna pasmo).

  Jak w takim razie zmienić pakiet po przekroczeniu transferu?


  W przypadku przekroczenia transferu należy zmienić pakiet na wyższy poprzez wejście w "Panel Klienta" i w menu Usługi wybrać opcję "Lista usług". Następnie można kliknąć zmień pakiet na wybranym hostingu www co spowoduje zwiększenie limitu transferu oraz automatyczne odblokowanie strony. Jeśli hosting nie przekracza limitu to pakiet można zmienić za pomocą wyboru opcji "zmień pakiet" w menu akcji. Sama zmiana pakietu nie wpływa na pliki umieszczone na serwerze, nie usuwa strony WWW i będzie ona działać tak jak do tej pory - jest zatem operacją całkowicie bezpieczną.