Centrum pomocy

  Jak uruchomić serwer Redis na hostingu?

  Czym jest Redis?

  Redis to specjalna baza danych, która przechowuje dane w pamięci RAM. Może być stosowana np. jako pamięć podręczna (cache) dla najczęściej używanych danych na Twojej stronie lub aplikacji. Istnieją również gotowe wtyczki wykorzystujące Redisa do przyspieszenia popularnych systemów jak WordPress czy PrestaShop.

  Warto wiedzieć

  Na naszym hostingu otrzymujesz dedykowany serwer Redis dla swoich danych. Połączenia są wykonywane poprzez "Unix Socket", co pozwala zwiększyć wydajność nawet o 50% w stosunku do tradycyjnych rozwiązań opartych o port TCP. Serwerem możesz zarządzać za pomocą stworzonej przez naszych programistów wtyczki do cPanel, która również nadzoruje jego działanie.


  1. Uruchomienie serwera Redis


  Na początek zaloguj się do cPanel i kliknij przycisk "Redis" aby przejść do przygotowanej przez nas podstrony dla Redisa.


  Jeżeli nie widzisz przycisku "Redis" oznacza to, że używasz hostingu ze starszej oferty. Przejdź na nowy pakiet (najlepiej PRO lub PREMIUM z dostępem SSH) poprzez zakładkę "Usługi -> Przejdź na nową ofertę / Zmień pakiet".


  W sekcji "Zarządzanie serwerem Redis" kliknij przycisk "Uruchom".  2. Zarządzanie serwerem Redis na ProSerwer.pl  Po uruchomieniu serwera, wyświetlone zostanie zestawienie najważniejszych informacji i dostępnych akcji.


  Opis pól:
  • Status - aktualny stan serwera.
  • Socket - ścieżka, której należy używać w celu połączenia się z bazą Redisa (np. na swojej stronie czy w aplikacji).
  • RAM - aktualne zużycie przydzielonej do serwera pamięci.
  • Uptime - ile czasu działa już serwer od ostatniego uruchomienia.

  Dostępne akcje na serwerze:
  • Odśwież - pobiera i odświeża aktualne informacje o serwerze (np. Status, RAM i Uptime).
  • Wyczyść - kasuje wszystkie dane umieszczone w bazie Redisa (odpowiednik komendy "flushall").
  • Wyłącz - bezpiecznie wyłącza serwer (odpowiednik komendy "shutdown").  3. Zarządzanie przez konsolę


  Dla zaawansowanych użytkowników dostępny jest również klient "redis-cli", umożliwiający przesyłanie poleceń do Redisa bezpośrednio z linii komend. W celu połączenia się do serwera, należy z poziomu SSH wywołać polecenie:

  redis-cli -s /pelna/sciezka/do/pliku/redis.sock

  Polecana dokumentacja:

  Ponieważ serwer Redis jest zarządzany i monitorowany przez nasz system, więc w przypadku chęci wyłączenia serwera należy skorzystać z naszej strony zarządzania Redisem w cPanel. Wykonanie komendy SHUTDOWN nie przyniesie oczekiwanego efektu, gdyż system monitorujący uruchomi Redisa ponownie.


  4. Jaki hosting wybrać dla Redisa?


  Proponujemy hosting PROSERWER z nowej oferty, dostępny pod adresem: https://proserwer.pl/hosting-www. Oferuje on oddzielne instancje Redisa dla każdego klienta z pełną izolacją zasobów i użyciem komunikacji poprzez najwydajniejsze rozwiązanie oparte o "Unix Socket".

  Jeżeli chcesz mieć pełną wygodę i możliwość zarządzania Redisem (poprzez redis-cli) za pomocą konsoli to najlepiej wybrać pakiet PRO (lub wyższy) z dostępem do SSH.

  5. Jak wykorzystać Redis na swojej stronie WordPress?


  W poradniku "Jak włączyć Redis Cache w WordPress?" opisujemy na przykładzie WordPressa oraz wtyczki Redis Object Cache jak można przyspieszyć działanie swojej strony poprzez zastosowanie serwera Redisa jako pamięci podręcznej (cache).