Centrum pomocy

    Jak przyspieszyć WordPress za pomocą W3 Total Cache?

    Wypróbuj wtyczkę LiteSpeed Cache!

    Choć przedstawiony poniżej sposób przyspieszenia WordPressa działa, to dla użytkowników naszego hostingu z LiteSpeed zdecydowanie polecamy zamiast W3 Total Cache zainstalować wtyczkę LiteSpeed Cache – bardziej efektywne i wydajne rozwiązanie, które zapewnia jeszcze lepsze rezultaty.

    Do czego służy wtyczka W3 Total Cache?

    Jest to jedno z najbardziej rozbudowanych rozwiązań tego typu napisanych do WordPress. Zawiera zbiór mechanizmów, którymi można przyspieszać i optymalizować swoją stronę. W ramach tego poradnika opisujemy podstawową instalację tej wtyczki oraz włączenie tzw. "Page Cache", które naszym zdaniem daje największy, zauważalny zysk w szybkości ładowania strony a zarazem zmniejszenia zużycia mocy obliczeniowej hostingu. W efekcie strona pojawia się szybciej i może obsłużyć więcej jednoczesnych odwiedzających niż przed jej włączeniem.

    Inne wtyczki do cache i optymalizacji

    Dla poprawnych wyników optymalizacji jak i uniknięcia konfliktów oraz błędów, zaleca się aby w jednym momencie była włączona tylko jedna wtyczka do cache / optymalizacji WordPress. Jeżeli zatem używasz już innej tego typu wtyczki to pamiętaj aby ją wyłączyć przed rozpoczęciem poniższych kroków.

    1. Zaloguj się do panelu WordPress. Zainstaluj i włącz wtyczkę "W3 Total Cache".



    2. Przejdź do ustawień wtyczki i zakładki "General Settings". Zaznacz checkbox przy "Page Cache" i zatwierdź przyciskiem "Save Settings & Purge Caches".


    WordPress przyspieszony!

    Od tego momentu każda strona, która zostanie raz odwiedzona, przy kolejnej wizycie będzie dostarczana z cache (szybciej). Możesz to łatwo przetestować, poprzez wejście na dowolną podstronę a następnie odświeżenie jej (kolejne ładowanie będzie zdecydowanie szybsze). Pamiętaj aby sprawdzać to będąc wylogowanym z WordPressa - tylko wtedy używany jest cache.

    Jeżeli ustawienie "Page Cache" nie zapisuje się, sprawdź w "WordPress -> Ustawienia -> Bezpośrednie linki" czy masz ustawioną "Strukturę stałych odnośników" na inną niż "Prosty". Wtyczka wymaga aby linki do podstron były w formie "przyjaznej". Następnie spróbuj ponownie zatwierdzić "Page Cache".


    Warto również rozważyć...


    Omawiana wtyczka jest bardzo zaawansowana i daje wiele możliwości dalszych optymalizacji. Dlatego jeżeli Twoja strona jest mocno rozbudowana i ma duży ruch, to warto dodatkowo przetestować następujące ustawienia w "General Settings":

    • "Minify" - automatycznie zmniejsza rozmiar plików CSS i JS oraz ich ilość.
    • "Lazy Load Images" w sekcji "User Experience" - optymalizuje ładowanie zdjęć na stronie.

    Lepiej mniej niż za dużo...

    Pamiętaj, że każda strona jest inna i wiele zależy od jej budowy i używanych wtyczek, dlatego warto eksperymentować z różnymi ustawieniami ale na koniec konfiguracji należy wyłączyć te, które nie dały spodziewanego efektu. Nie warto też włączać wszystkiego "jak leci", gdyż z dużym prawdopodobieństwem jedynie pogorszy to osiągi Twojej strony i zwiększy zużycie zasobów Twojego hostingu - wtyczka będzie wykonywać wiele niepotrzebnej i nieefektywnej pracy.