Aktualności Co nowego na proserwer.pl

Kiedy warto mieć certyfikat SSL?

2018-02-28

Z miesiąca na miesiąc popularność zielonych kłódek na stronach internetowych rośnie - jako posiadacze własnych stron www możecie sobie zatem zadawać pytanie czy warto zakupić własny certyfikat SSL i w jakim przypadku jest to istotne? Postaram się na to poniżej odpowiedzieć.

Czym jest i co daje certyfikat SSL?


Przede wszystkim warto wiedzieć, że tzw. zielona kłódka przy adresie strony oznacza, że strona ma zainstalowany certyfikat SSL, czyli usługę szyfrującą przesyłane informacje pomiędzy odwiedzającym a stroną internetową. Taki "ssl" dokupuje się do posiadanego już hostingu WWW dla konkretnej domeny. Np. jeżeli używamy domeny mojastrona.pl to zakupiony certyfikat będzie nam "chronił" adres mojastrona.pl oraz www.mojastrona.pl.

Dlaczego popularność SSL rośnie?


Dzieję się tak za sprawą twórców przeglądarek takich jak Firefox czy Google Chrome, którzy postanowili od jakiegoś czasu dodawać ostrzeżenia, na stronach, które nie używają SSL (ale nie wszędzie). Kluczowe jest tutaj właśnie to o jakie strony chodzi. Dotyczy to podstron, na których podajemy i przesyłamy jakieś dane np. ekran logowania do bloga, forum lub sklepu internetowego czy formularz zamówienia lub kontaktowy. Jeżeli nie użyjemy SSL, wysłane w taki sposób dane mogą zostać podsłuchane / przechwycone po drodze. Przeglądarki zatem ostrzegają odwiedzających naszą stronę o potencjalnym niebezpieczeństwie. Jednocześnie wyszukiwarki takiej jak Google zaczynają promować strony używające SSL wyższymi pozycjami w wynikach wyszukiwania.

Kiedy zatem warto zdecydować się na certyfikat SSL?


  • Przede wszystkim dotyczy to wszelkiego rodzaju sklepów internetowych i serwisów, które umożliwiają zakupy bezpośrednio na swojej stronie. Argumentów jest tu najwięcej: zwiększone zaufanie klientów (zielona kłódka), lepsze pozycje w Google oraz brak ostrzeżeń przy logowaniu do sklepu czy zamawianiu. Warto również wspomnieć o ogólnych wymaganiach wynikających z przepisów, które zakładają, że strony takie zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo swoim klientom i przesyłanym przez nich danym.
  • W drugiej kolejności fora internetowe i strony, na których odwiedzający mogą się logować. Tutaj również ważny będzie: brak ostrzeżeń przy logowaniu, lepsza pozycja w Google czy wymagania prawne co do przetwarzania danych
  • Dla stron firmowych, w postaci tzw. "wizytówek" użycie certyfikatu SSL nie będzie związane z przesyłaniem danych bo takowe w zasadzie nie ma tam miejsca (brak ekranów logowania czy sprzedaży online). Warto jednak pamiętać o innych zaletach - większe zaufanie potencjalnych klientów wchodzących na stronę www oraz lepsza pozycja w Google.


Czy da się tego "uniknąć"?


Warto zapamiętać, że "zielona kłódka" nie jest tymczasową modą ale czymś co z czasem (przynajmniej w wymienionych powyżej grupach stron) stanie się standardem i witryn bez SSL będzie coraz mniej. Będzie na to miał wpływ zarówno ogólnoświatowy trend jak i polityka wiodących przeglądarek oraz Google. Można zatem stwierdzić, że obecnie do zaistnienia w nowoczesnym internecie potrzebować będziemy domeny + hostingu www + certyfikatu ssl.