Komunikaty Planowane prace techniczne i zmiany.

Zaplanowana aktualizacja MySQL do wersji 8.0.37

2024-06-14 10:35
W dniu 23 czerwca 2024 (niedziela) o godzinie 00:45 wykonamy zaplanowaną aktualizację MySQL z wersji 5.7 do najnowszej 8.0. Przewidywany czas prac to około 60-90 minut. W tym czasie mogą wystąpić chwilowe przerwy w dostępie do baz danych i stron www.

Jeżeli w panelu klienta widzisz na ten temat komunikat, to znaczy że aktualizacja dotyczy przynajmniej jednej z Twoich usług.

Z naszych testów wynika, że strony oparte na popularnych systemach takich jak wordpress, prestashop czy fora internetowe są już od dawna przystosowane do obsługi MySQL w wersji 8 i nie powinny wymagać z Twojej strony dodatkowych działań.

W razie wątpliwości zalecamy kontakt z programistą lub opiekunem Twojej strony w celu upewnienia się, że jest ona aktualna i przystosowana do działania z MySQL 8.

Poprawek mogą wymagać bardzo stare strony lub własnoręcznie napisane aplikacje. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie w MySQL 8 wielu nowych słów kluczowych, których nie można używać (wprost) w zapytaniach SQL np. jako nazwy kolumny. Lista zarezerwowanych słów kluczowych znajduje się tutaj. Najprostszym rozwiązaniem jest ujęcie takiego słowa w ` (backtick) np. `słowo_kluczowe`. Zalecamy konsultację w tym zakresie z autorem strony lub programistą.

Jeżeli chcesz przetestować działanie swojej strony na MySQL 8 to możesz również skorzystać z pomocy naszych techników, którzy w ramach usług dodatkowych uruchomią kopię Twojej bazy na nowym środowisku.

Aktualizacja zakończona

Aktualizacja MySQL przebiegła prawidłowo i nowa wersja 8.0.37 już działa. Jeżeli na Twojej stronie pojawiły się błędy, sprawdź w pierwszej kolejności czy dostępna jest aktualizacja dla oprogramowania Twojej strony lub skontaktuj się z dostawcą tego oprogramowania w celu dostosowania do wersji MySQL 8.0. Pytania w tym zakresie można zgłaszać nam tutaj.