Centrum pomocy

  Edytor DNS - jak dodać rekord A, CNAME lub SRV?  Wstęp


  Edytor DNS to narzędzie pozwalające na dodawanie oraz usuwanie rekordów DNS dla swoich sub domen oraz domen. Aby zacząć z niego korzystać należy wejść do cPanelu, w zakładkę "Edytor DNS" na hostingu www, pod który została podpięta domena.  Brak zakładki "Edytor DNS" oznacza, że musisz zmienić pakiet na wyższy (z dostępem do edytora DNS) np. NET-Pro lub BIZ.


  Teraz należy wybrać domenę dla której chcemy dodać nowy rekord lub wyświetlić obecne. Jeśli dostępna jest tylko jedna domena to nie będzie opcji wyboru.

  Po prawo od nazwy domeny znajduje się opcja dodania poszczególnych typów rekordów (A, CNAME, SRV). Poniżej są dwie tabelki pokazujące listy już zdefiniowanych rekordów. Pierwsza z nich dla typów A oraz CNAME, druga dla SRV.  Dodawanie rekordu typu A


  Rekordy tego typu przekierowują adres domeny lub subdomeny na podany adres IP. Aby dodać taki rekord należy listy rozwijanej "Dodaj nowy rekord:" wybierz opcję Rekord A i naciśnij "Dalej". Następnie należy wypełnić formularz. W tym przykładzie chcemy aby nasza subdomena o nazwie blog.przyklad.pl kierowała na adres IP 123.123.123.123. Teraz wystarczy nacisnąć "Dodaj rekord A". Gdy rekord zostanie dodany zostaniesz o tym poinformowany w komunikacie.
  Dodawanie rekordu typu CNAME


  Rekordy tego typu służą do tworzenia aliasów domeny. Aby dodać taki rekord należy listy rozwijanej "Dodaj nowy rekord:" wybierz opcję Rekord CNAME i naciśnij "Dalej". Następnie należy wypełnić formularz. W tym przykładzie chcemy aby nasza subdomena o nazwie forum.przyklad.pl kierowała na inny adres inny.przyklad.pl. Teraz wystarczy nacisnąć "Dodaj rekord CNAME". Gdy rekord zostanie dodany zostaniesz o tym poinformowany w komunikacie.
  Dodawanie rekordu typu SRV


  Rekordy tego typu służą do wskazania portu, na którym pracuje dana usługa lub serwer. Aby dodać taki rekord należy z listy rozwijanej "Dodaj nowy rekord:" wybierać opcję Rekord SRV i naciśnąć "Dalej". Wtedy z listy rozwijanej "Typ serwera:" wybierz typ serwera lub usługi, która Cię interesuje. Wybrać można z pomiędzy wzorców nazwy dla serwerów Minecraft / TeamSpeak. W przypadku innej usługi należy wybrać opcję "Inny" i samemu wpisać nazwę odpowiednią dla danej usługi.  W tym przykładzie chcemy aby możliwe było połączenie się z naszym serwerem TeamSpeak 3 za pomocą naszej domeny o nazwie ts.przyklad.pl. Z listy rozwijanej "Typ serwera:" należy wybrać "Dla serwera TeamSpeak 3", w pierwszym polu dodajemy do gotowego wzorca ".ts" - reszta adresu zostanie automatycznie dodana po wyjściu z pola. W polu port należy wpisać port na którym łączymy się z serwerem TeamSpeak. W polu nazwa hosta wpisz adres (w postaci nazwy), który kieruje na serwer TeamSpeak - może to być np. ts.przyklad.pl o ile stworzony został wcześniej taki rekord A.
  Usuwanie zdefiniowanych już rekordów  Usuwanie już istniejących rekordów jest bardzo proste. Wystarczy nacisnąć "Skasuj" przy rekordzie, który chcemy usunąć a następnie potwierdzić decyzję klikając "Usuń" na przycisku.