Aktualności Co nowego na proserwer.pl

2018-02-28

Z miesiąca na miesiąc popularność zielonych kłódek na stronach internetowych rośnie - jako posiadacze własnych stron www możecie sobie zatem zadawać pytanie czy warto zakupić własny certyfikat SSL i w jakim przypadku jest to istotne? Postaram się na to poniżej odpowiedzieć.

Czym jest i co daje certyfikat SSL?


Przede wszystkim warto wiedzieć, że tzw. zielona kłódka przy adresie strony oznacza, że strona ma zainstalowany certyfikat SSL, czyli usługę szyfrującą przesyłane informacje pomiędzy odwiedzającym a stroną internetową. Taki "ssl" dokupuje się do posiadanego już hostingu WWW dla konkretnej domeny. Np. jeżeli używamy domeny mojastrona.pl to zakupiony certyfikat będzie nam "chronił" adres mojastrona.pl oraz www.mojastrona.pl.

Dlaczego popularność SSL rośnie?


Dzieję się tak za sprawą twórców przeglądarek takich jak Firefox czy Google Chrome, którzy postanowili od jakiegoś czasu dodawać ostrzeżenia, na stronach, które nie używają SSL (ale nie wszędzie). Kluczowe jest tutaj właśnie to o jakie strony chodzi. Dotyczy to podstron, na których podajemy i przesyłamy jakieś dane np. ekran logowania do bloga, forum lub sklepu internetowego czy formularz zamówienia lub kontaktowy. Jeżeli nie użyjemy SSL, wysłane w taki sposób dane mogą zostać podsłuchane / przechwycone po drodze. Przeglądarki zatem ostrzegają odwiedzających naszą stronę o potencjalnym niebezpieczeństwie. Jednocześnie wyszukiwarki takiej jak Google zaczynają promować strony używające SSL wyższymi pozycjami w wynikach wyszukiwania.

Kiedy zatem warto zdecydować się na certyfikat SSL?


 • Przede wszystkim dotyczy to wszelkiego rodzaju sklepów internetowych i serwisów, które umożliwiają zakupy bezpośrednio na swojej stronie. Argumentów jest tu najwięcej: zwiększone zaufanie klientów (zielona kłódka), lepsze pozycje w Google oraz brak ostrzeżeń przy logowaniu do sklepu czy zamawianiu. Warto również wspomnieć o ogólnych wymaganiach wynikających z przepisów, które zakładają, że strony takie zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo swoim klientom i przesyłanym przez nich danym.
 • W drugiej kolejności fora internetowe i strony, na których odwiedzający mogą się logować. Tutaj również ważny będzie: brak ostrzeżeń przy logowaniu, lepsza pozycja w Google czy wymagania prawne co do przetwarzania danych
 • Dla stron firmowych, w postaci tzw. "wizytówek" użycie certyfikatu SSL nie będzie związane z przesyłaniem danych bo takowe w zasadzie nie ma tam miejsca (brak ekranów logowania czy sprzedaży online). Warto jednak pamiętać o innych zaletach - większe zaufanie potencjalnych klientów wchodzących na stronę www oraz lepsza pozycja w Google.


Czy da się tego "uniknąć"?


Warto zapamiętać, że "zielona kłódka" nie jest tymczasową modą ale czymś co z czasem (przynajmniej w wymienionych powyżej grupach stron) stanie się standardem i witryn bez SSL będzie coraz mniej. Będzie na to miał wpływ zarówno ogólnoświatowy trend jak i polityka wiodących przeglądarek oraz Google. Można zatem stwierdzić, że obecnie do zaistnienia w nowoczesnym internecie potrzebować będziemy domeny + hostingu www + certyfikatu ssl.
2018-01-05


A oto kilka nowości, które zostały dziś wprowadzone:

 • panel klienta dla urządzeń mobilnych - od teraz korzystanie z panelu klienta na urządzeniach przenośnych (komórki i tablety) powinno być o wiele wygodniejsze gdyż stworzyliśmy dla nich specjalną wersję panelu.
 • faktury na maila - od teraz firmy, które chcą otrzymywać od nas powiadomienia o wystawionych fakturach bezpośrednio na swój adres e-mail (bez potrzeby logowania się) mogą to zrobić poprzez włączenie odpowiedniej opcji w zakładce "moje dane -> preferencje" w panelu klienta.
 • bardziej dostępny program partnerski - od teraz wzięcie udziału w programie partnerskim nie wymaga posiadania aktywnej usługi, wystarczy zarejestrowane konto klienta.
 • możliwość opłacania usługi kreatora stron www również na krótszy okres: 1 oraz 3 miesięcy.
2017-08-30

Z przyjemnością informujemy, że logowanie do usług związanych z hostingiem (tzn. do cPanelu, FTP i poczty) zostało uzupełnione o bezpieczne (szyfrowane) połączenie z wykorzystaniem zaufanego certyfikatu SSL.

Co to daje?

W skrócie oznacza to, że logując się np. do cPanel'u komunikacja pomiędzy Twoim komputerem a serwerem będzie szyfrowana i zabezpieczona przed podsłuchaniem przez osoby trzecie - tak jak to ma już miejsce na naszej stronie głównej, w panelu klienta czy panelu kreatora stron.

Wprowadzenie ssl eliminuje również komunikaty o "wyjątku bezpieczeństwa" czy "niezabezpieczonym połączeniu".

Aby zacząć z tego korzystać wystarczy:
 • W przypadku cPanel używać adresu https://twoj-adres.xaa.pl:2083 (link dostępny w panelu klienta)
 • W przypadku FTP zmienić w programie (np. WinSCP) ustawienie "Szyfrowanie" na "Jawne szyfrowanie TLS/SSL"
 • W przypadku poczty odczytywanej przez stronę www używać adresu https://twoj-adres.xaa.pl:2096
 • W przypadku poczty odczytywanej przez program np. Mozilla Thunderbird lub Outlook należy zaktualizować adresy serwerów poczty wychodzącej i przychodzącej na adres twoj-adres.xaa.pl (przydatny może być również ten poradnik)

W powyższych przykładach zamiast "twoj-adres.xaa.pl" należy wpisać adres swojego hostingu w domenie .xaa.pl.

Aby upewnić się, że połączenie jest szyfrowane podczas korzystania z cPanel oraz poczty (poprzez stronę www) należy sprawdzić czy w przeglądarce pojawiła się zielona kłódka na pasku adresu.
2017-06-27


Po wielomiesięcznych pracach naszego zespołu możemy z dumą oficjalnie ogłosić uruchomienie wersji produkcyjnej naszego autorskiego kreatora stron www. Jest to obecnie jedno z najnowocześniejszych narzędzi tego typu w Polsce jak i na świecie!

Czym jest kreator stron www?

To usługa, dzięki której możesz samodzielnie przygotować i uruchomić swoją stronę internetową. Wystarczy wybrać odpowiedni szablon, za pomocą przeciągnięć myszką dostosować go do własnych potrzeb a następnie jednym kliknięciem opublikować w internecie!

Kreator stron firmy PROSERWER.pl stworzony został tak aby każdy mógł z łatwością uruchomić i rozwijać swoją stronę www bez konieczności zatrudniania do tego specjalisty. Prostą obsługę połączyliśmy z zaawansowanymi opcjami edycji, które można stopniowo odkrywać i używać gdy zajdzie taka potrzeba.


Główne zalety naszego kreatora:
 • Nie wymaga wiedzy programistycznej - wszystko robisz za pomocą myszki metodą "przeciągnij i upuść".
 • Rozbudowane możliwości edycji każdego szczegółu strony (rozmiar i położenie elementów, kolorystyka i wiele innych).
 • Nie musisz tworzyć strony od zera - przygotowaliśmy dla Ciebie wiele gotowych szablonów.
 • W cenie kreatora otrzymujesz zintegrowany z nim hosting www i konta e-mail.
 • Stworzoną stronę publikujesz w internecie jednym kliknięciem!

Obejrzyj, przetestuj lub zamów:
2016-06-20

Miło nam poinformować, że na naszym hostingu została dodana obsługa PHP 7. Najnowsza wersja PHP przynosi wiele zmian i korzyści zarówno dla osób programujących w tym języku jak i osób używających stron www, które zostały pod PHP 7 napisane. Główne zalety PHP7 w wielkim skrócie to:
 • Zmniejszony czas wykonania skryptów co może dać nawet kilkukrotnie szybsze wczytywanie się strony.
 • Obniżone zużycie pamięci RAM.
 • Ulepszenia i porządki w kodzie oraz załatanie istniejących dziur.

Nową wersję PHP można samodzielnie wybrać i przetestować na podstawie naszego poradnika.

Proszę pamiętać, że PHP7 jest jeszcze ciągle w trakcie rozwoju, może posiadać błędy jak również nie każda napisana wcześniej strona internetowa czy skrypt będzie na niej działać - należy to sprawdzić na stronie twórców.